Partnerji projekta
Inštalacije vodovoda in ogrevalnih naprav, Ivon d.o.o.
»Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.«
Naložba se izvaja v okviru "Operativnega programa za izvajanje kohezijske politike v programskem obdobju 2014-2020", prednostne osi "Socialna vključenost in zmanjšanje tveganja revščine", tematskega cilja "Spodbujanje socialnega vključevanja ter boj proti revščini in kakršni koli diskriminaciji", prednostne naložbe "Vlaganja v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost", specifičnega cilja "Boljša gospodarska in socialna vključenost skupnosti na območju LAS".
Priprava in implementacija LASANTE Goričko
Proces dela se bo zaključil s pripravo celovitega energetskega programa območja LAS, ki bo odražal dejansko stanje, realno sliko in potenciale in na podlagi konsenza / kompromisa vključenih akterjev, izoblikovano zeleno mejo izkoriščanja endogenih potencialov območja, kar se bo odražalo v končnem akcijskem načrtu LASANTE. Rdeča nit oz tudi smernice dela bodo maksimalno znižanje CO2 emisij območja, s tem, da je minimalni cilj 20% do leta 2020.
V želji, da se delo in uporabnost samega LASANTE čim bolj umesti v območje LAS, bo izvedena promocija koncepta, kot tudi konkretna implementacija treh identificiranih ukrepov iz nabora v akcijskem načrtu LASANTE. Kot ukrepi so nabava merilnika TESTO 380 LL za izvedbo pilotnih meritev in razvoj nove storitve, izvedba 50 kom diagnostike kurilnih naprav z vidika emisij in prašnih delcev, ozaveščevalne brušure za vsa gospodinjstva območja LAS, promocijsko-animacijska članka v medijih, postavitev e-polnilnice, nabava električnih koles, izdelava idejne zasnove povezave ogrevanja z lesno biomaso iz OŠ Grad do občinske stavbe Občine Grad.
V okviru projekta se bomo v drugem delovnem sklopu tudi osredotočili na zahteve Uredbe o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav, ki je stopila v veljavo 1. januarja 2017. Gre za predpisane mejne koncentracije celotnega praha, mejne koncentracije ogljikovega monoksida, računska vsebnost kisika v dimnih plinih, emisije ogljikovega monoksida, dušikovih oksidov pri uporabi plinskega olja, dušikovih oksidov pri uporabi težkega kurilnega olja in žveplovih oksidov. Gre za aktivnosti usmerjene k istemu cilju kot LASANTE, vendar bomo v tem delovnem sklopu na pilotnem modelu gospodinjstev v naselju Grad poskušali ugotoviti in predlagati spremembe in ukrepanje, še preden bo uredba prinesla svoje zahteve v veljavnost. Gospodinjstva bomo imela namreč možnost brezplačno preveriti ustreznost svoje peči – merjenje delovanja bo opravil naš strokovnjak. V končni fazi bo pripravljena primerjalna analiza stanja, ki lahko služi kot orientacija in možnost ukrepanja za celotno upravičeno območje LAS.
Pričakovani potencialni rezultati na območju naselja Grad:
- postavitev polnilne postaje za električna vozila,
- nakup treh električnih koles,
- izdelava idejne zasnove povezave ogrevanja z lesno biomaso iz OŠ Grad do občinske stavbe Občine Grad,
- energetsko svetovanje za občane – en dogodek,
- brezplačna izvedba anonimnih meritev delovanja peči – 50 gospodinjstev,
- tisk in distribucija brošur (aktualne možnosti sofinanciranja ukrepov) na vsako gospodinjstvo,
- 2 x promocijsko – animacijski članek v medijih (internet, TV).
Višina celotnih stroškov projekta je realizirana v višini na 76.512,17 EUR z DDV. V skladu z določili Javnega poziva znašajo upravičeni stroški 65.175,14 EUR. Glede na višino sofinanciranja iz evropske kohezijske politike bo projekt sofinanciran v skupni višini 52.140,11 EUR.
Povezave:
Evropska kohezijska politika v Sloveniji (http://www.eu-skladi.si)
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (http://www.mgrt.gov.si)
LAS Goričko 2020 (http://www.las-goricko.si/prva-stran)